Podrobnosti o akciách nájdete v zozname akcií.

Tlačová správa: Ostrý štrajk učiteľov Slovenska pokračuje

29. 1. 2016

Bratislava, 29. 1. 2016 - Slovenskí učitelia pokračujú v neobmedzenom ostrom štrajku. Chcú vytrvať, až kým vláda nesplní ich požiadavky.        

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) vznikla v októbri 2015 na podnet bratislavských učiteľov, ktorí vyzvali ostatné regióny, aby sa spojili v spoločných aktivitách za záchranu vzdelávania na Slovensku. Dôvodom vzniku ISU bola dlhodobá, až 25-ročná nespokojnosť pedagógov so stavom slovenského školstva. Nespokojnosť sa týka celkového systému nastavenia školstva, platového systému učiteľov, zlej vybavenosti škôl, potrebných rekonštrukcií budov, ale napríklad aj príliš častého striedania ministrov školstva - za 25 rokov sa ich na Slovensku vymenilo dokopy 17.  

Od jesene minulého roka ISU zorganizovala viacero aktivít, ktoré upozorňovali  na zlú situáciu v školstve. Boli to napríklad rôzne besedy, Zraz dlhých nosov, Učiteľská kvapka krvi, Babysitting day či Zraz prázdnych vreciek. Keďže tieto aktivity ostali vládou Slovenskej republiky nepovšimnuté, vyústili do ostrého neobmedzeného štrajku, ktorý sa začal demonštráciou 25. januára v Bratislave na Námestí SNP, tá pokračovala pochodom učiteľov k budove parlamentu.

V súčasnosti sa demonštrácie a informatívne stretnutia, ktoré organizuje ISU a regionálne iniciatívy, dejú každý deň vo viacerých mestách Slovenska a iniciatíva vo svojich aktivitách nemieni ustať, kým vláda Slovenskej republiky požiadavky učiteľov nesplní. Alarmujúcim faktom je, že v našej krajine je masívne potláčané ústavné právo na štrajku, prebieha zastrašovanie a bossing po celej krajine, takže sa učitelia obrátili až do Štrasburgu.

Vo štvrtok 28. januára predstaviteľov ISU prijal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý im vyjadril plnú podporu a potvrdil, že školstvo na Slovensku sa nachádza v zlom stave. Vyjadril sa, že adresátom požiadaviek slovenských učiteľov sú všetky strany, ktoré sa uchádzajú o hlasy voličov v nadchádzajúcich voľbách (5. marca 2016) a nová vláda Slovenskej republiky. Prezident Kiska na stretnutí zároveň kategoricky odmietol zastrašovanie učiteľov, ktoré sa v týchto dňoch deje zo strany zriaďovateľov a riaditeľov niektorých škôl. 

Ministerstvo školstva Slovenskej republiky na požiadavky nereaguje, tvrdí, že ich nie je možné splniť v krátkom čase a neustále uvádza nižšie a neobjektívne počty škôl, ktoré sú do štrajku zapojené. Takisto dezinterpretuje dáta, ktoré sa týkajú učiteľských platov. Naproti tomu, verejnosť čím ďalej tým viac učiteľov v štrajku podporuje, vznikajú napríklad rôzne iniciatívy zo strany rodičov, bežní občania im takisto vyjadrujú výraznú podporu pri osobných stretnutiach či na sociálnych sieťach. 

Požiadavky slovenských učiteľov: zvýšenie platov v roku 2016 o 140 eur, v roku 2017 o 90 eur, navýšenie rozpočtov MŠVVaŠ a MV na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať rozdiely vo vybavenosti škôl a prijatie novely zákona č. 317/2009, ktorou by sa opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov.

Všetky podrobné informácie o ISU, jej aktivitách a štrajku učiteľov sú dostupné na internetovej stránke www.isu.sk.

 

 

Doplňujúce informácie:
www.isu.sk/zastrasovanie
www.isu.sk/podporuju-nas
www.isu.sk/kontakty
http://isu.sk/tlacove-spravy/reakcia-isu-na-vyjadrenia-ministra-skolstva-o-zapojeni-skol-a-pedagogov-do-strajku/
http://isu.sk/tlacove-spravy/otvoreny-list-3/

V médiách

Zobraziť viac