Dňa 8. apríla 2018 v relácii V politike na TA3 vyslovila ministerka školstva Martina Lubyová na adresu Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) vyjadrenia, ktoré považujeme za účelovo zavádzajúce. Keďže televízia TA3 nezabezpečila vyvážené informovanie verejnosti, sme nútení reagovať formou tlačovej správy.

„Podobne ISU, spoločný zakladateľ, teraz nám vyrastajú ako huby po daždi také organizácie, ktoré sa snažia politizovať pod rúškom riešenia profesionálnych problémov. A nedá sa s nimi rokovať, pretože píšu otvorené listy a keď ich pozvete, tak jednoducho neprídu. To sú organizácie, ktoré vyjdú do ulíc predtým, než prídu o niečo požiadať alebo niečo vyjadriť, čiže nie je tam snaha o konštruktívny dialóg, ale ide o politizáciu,“ komentovala pani ministerka činnosť ISU.

Iniciatíva slovenských učiteľov sa začala formovať už počas štafetového štrajku v roku 2012. Až po neustálom upozorňovaní na problémy v školstve ignorovanom vládou SR, sme v roku 2015 a 2016 organizovali sériu nátlakových akcií. Ministerka vyslovene klame, ak uvádza, že sme boli pozvaní a neprišli sme. Nič také sa nestalo. Na všetky pozvania jej predchodcov sme reagovali. Pani Lubyová nás zatiaľ nikam nepozvala. Pod tlakom historicky najdlhšieho štrajku učiteľov na Slovensku národná rada vo februári 2016 zaviazala vládu SR vypracovať text reformy. Keby sme vtedy neboli v uliciach, tak by sa konkrétne opatrenia v oblasti školstva nedostali do programového vyhlásenia vlády a nevzniklo by Učiace sa Slovensko. Prázdnymi rečami o politizovaní sa pani ministerka márne snaží zakryť, že ministerstvo už dva roky nie je schopné predložiť finálny text reformy. Len aktivita učiteľov rozhýbala stojaté vody školstva, ktorého je ona na krátku chvíľu služobníčkou – ministerkou. Ak tento fakt nevníma ako prínos, je to na škodu nielen jej, ale celého rezortu, ktorý teraz riadi.