Uplynul rok od vraždy dvoch mladých ľudí. Vraždy, ktorá sa udiala kvôli pravde a poukázaniu na nekalé praktiky mocných. Táto tragédia už nikdy nebude vymazaná z našich dejín. Aj my, učitelia tejto krajiny, musíme niesť pochodeň pravdy, odvahy, slušnosti a slobody ďalej, kvôli našim deťom a našim žiakom. Vytrvalo, odvážne, bez strachu z mocných, tak ako ju niesli Martina a Ján.  

Ján Kuciak vo svojich článkoch odhaľoval mnoho podvodov, ktoré sa v tomto štáte diali, a žiaľ, stále sa dejú. V školstve, aj vzhľadom k expresnému striedaniu ministrov kauzy neubúdajú, práve naopak. Eurofondy a štátne dotácie sa namiesto k špičkovým vedcom dostanú do rúk pofidérnym firmám.

Andrej Danko, ako jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov, sa ani trochu nehanbí za preukázané plagiátorstvo vo svojej rigoróznej práci. V iných krajinách slušní politici odchádzajú aj za menej vážne skutky. On, namiesto vrátenia titulu, ktorý mu nepatrí, a podania demisie, naďalej ostáva v úrade a dáva tak požehnanie klamstvu, podvodu a obchádzaniu pravidiel. Pochybenia, ktoré vyjdú na povrch, ministerka zakrýva a snaží sa ich zhodiť zo stola novými zákonmi, či novelami. Školstvo je vládam ľahostajné a stavajú sa k nemu ako k okrajovému, nepotrebnému rezortu. Nezáleží im na jeho kvalite, nezáleží im na hodnotách a vzoroch, nezáleží im na vzdelaní našich detí a nezáleží im ani na prosperite krajiny.  

Ján  Kuciak a Martina Kušnírová boli slobodní a zodpovední mladí ľudia s kritickým myslením, odvážni a pravdiví v hodnotách, ktoré hájili. Dnes dávajú umierajúcemu školstvu nádej v tom, že sa oplatí zapáliť sviečku aj v tme. Potrebujeme zmenu nielen v školstve, ale v celej spoločnosti.

Iniciatíva slovenských učiteľov